Od početka ekonomske krize u BiH konstantno se povećava broj nekvalitetnih, loših, kredita. Bankarski sektor BiH je stabilan, ali su trenutno njegov najveći problem nekvalitetni krediti koji čine 14,9 posto u ukupnim kreditima i predstavljaju potencijalni rizik za bankarski sektor. Naime, plasirani krediti na kraju septembra 2013. iznosili su 16,2 milijarde KM, a na kredite sa kojima banke imaju probleme u naplati odnosi se 1,5 milijardi KM. Nekvalitetni krediti 2007. su činili oko tri posto ukupnih kredita, ali je činjenica da se njihov broj povećava velikom brzinom. Likvidnost banaka još nije ugrožena, ali moramo voditi računa o rastu loših kredita, kao i o donošenju odgovarajućih mjera kako bi se riješio ovaj problem.
Od početka ekonomske krize u BiH konstantno se povećava broj nekvalitetnih, loših, kredita.
Prema riječima guvernera Centralne banke BiH Kemala Kozarića, bankarski sektor BiH je stabilan, ali su trenutno njegov najveći problem nekvalitetni krediti koji čine 14,9 posto u ukupnim kreditima i predstavljaju potencijalni rizik za bankarski sektor.
Naime, plasirani krediti na kraju septembra 2013. iznosili su 16,2 milijarde KM, a na kredite sa kojima banke imaju probleme u naplati odnosi se 1,5 milijardi KM.
Mijo Mišić, sekretar Udruženja banaka BiH, za Oslobođenje je kazao kako su nekvalitetni krediti 2007. činili oko tri posto ukupnih kredita, ali je činjenica da se njihov broj povećava velikom brzinom.
"Likvidnost banaka još nije ugrožena, ali moramo voditi računa o rastu loših kredita, kao i o donošenju odgovarajućih mjera kako bismo riješili ovaj problem", istakao je Mišić.
Prema njegovim riječima, situacija je dosta zabrinjavajuća, ali u zemljama regiona situacija je i gora.